4letý maturitní obor

Zahradnictví a jednotlivé specializace

Image
Přírodu prostě miluješ. Víš, že je tolik druhů květin, stromů i keřů, že je nikdo nikdy nespočítá, a to tě na tom baví.  Chceš se naučit, jak pěstovat ovoce a zeleninu, jak založit zahradu a zasadit do ní stromy, vázat kytice pro slavností příležitosti nebo třeba vyrábět víno. Uděláš si řidičák zdarma, vybereš si specializaci, která tě bude bavit a naučíš se o zahradnictví první poslední. Tohle a mnohem víc tě čeká v oboru zahradnictví.
Zjisti o oboru víc
 

KÓD OBORU
41-44-M/01

ŠKOLNÍ  VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
ZAHRADNICTVÍ

SPECIALIZACE
Floristická tvorba
Zahradní architektura
Vinařství a zpracování zahradnických produktů
Zahradnická mechanizace

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky. Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH STUDENTŮ
60 (celkem pro všechny specializace)

Image

Proč jsme ta pravá škola pro tebe?

Školní zahrady, skleníky, vinice i školní statek

Image

Praxe budeš mít ve školních zahradách a na školním statku, takže si prakticky vyzkoušíš, jak pěstovat ovoce či zeleninu, jak sázet a sklízet květiny nebo jak pečovat o trávník.

Přátelská atmosféra, rodinné zázemí

Image

Všichni se tu známe a jsme dobrá parta. Volné hodiny trávíme ve školních zahradách, jezdíme  na exkurze a občas zajdeme i do vinného sklípku.

Získej zkušenosti
v naší květinové prodejně

Image

Máme vlastní květinářství, ve kterém si vyzkoušíš nejen umění floristiky, ale naučíš se komunikovat se zákazníky a budeš mít tu nejbarevnější praxi ze všech!

Vyjeď na zahraniční praxi a získej nové přátele a zkušenosti

Image

Můžeš vyrazit na zahraniční prázdninovou praxi, kde si rozšíříš obzory nejen v oboru, ale zlepšíš si angličtinu a potkáš nové přátele.

Zahrady se stovkami druhů rostlin, keřů i stromů

Image

Díky našim velkým školním zahradám a několika stovkám druhů rostlin v nich se naučíš poznávat vše naživo.

Udělej si certifikace a kurzy už při studiu

Image

Řidičák na traktor i auto nebo certifikát k zacházení s motorovou pilou? U nás žádný problém – na všechno ti přispějeme.

Jaká specializace tě láká nejvíc?

Floristická tvorba

Květiny tě vždy fascinovaly a zbožňuješ vůni růží a levandule? Jednou chceš pracovat v pestrobarevném prostředí plném různých druhů květin a dělat radost ostatním. Ať už se vidíš v květinářství nebo v botanické zahradě, takhle specializace tě pro práci v zahradnictví skvěle připraví.

Stáhni si učební plán
Image

Zahradní architektura

Lákalo by tě stát se zahradním architektem či architektkou a navrhovat zahrady u rodinných domů, dětská hřiště nebo parky ve městech a obcích? Naučíme tě základy a už záleží jen na tobě, kterým směrem se vydáš. Jedno je ale jisté – příroda a její krásy tě budou ve škole i práci obklopovat každý den.

Stáhni si učební plán
Image
Image

Vinařství a zpracování zahradnických produktů

Naučíme tě všechno, co s vínem souvisí – jaké jsou odrůdy, jak se vinná réva pěstuje, sklízí a jak z červených bobulí udělat bílé víno. Dozvíš se také, jak víno předkládat a prezentovat i jak ho hodnotit, jak senzoricky  tak s pomocí přístrojů. Víno milují miliony lidí po celém světě – staneš se tím, kdo bude vědět, jak jim udělat radost.

Stáhni si učební plán
Image

Zahradnická mechanizace

Chtěl by ses stát zahradníkem, ale vázání kytic není pro tebe? Chceš trávit spoustu času venku a uspokojit svou technickou zvídavost? Pak je zahradnická mechanizace přímo pro tebe. Naučíš se o ovocnářství, zelinářství, sadovnictví i květinářství a ovládneš zahradnickou mechanizaci od obsluhy po opravy.

Stáhni si učební plán

Certifikace a řidičáky

Image
  • Řidičák na auto a traktor

    Bez řidičského průkazu se jen těžko obejdeš. Proto tě naučíme řídit auto i traktor.

  • Osvědčení o nakládání s přípravky

    Úspěně dostuduj – a máš Osvědčení o odborné způsobilosti o nakládání s přípravky II. stupně.

  • Práce s motorovou pilou a křovinořezem

    Vyber si Zahradnickou mechanizaci a získej osvědčení o abolvování kurzu práce s motorovou pilou a křovinořezem.

 
 

Co budeš umět a kde se uplatníš?

Skvěle zvládneš základy ovocnářství, zelinářství, sadovnictví a květinářství, takže získáš široké znalosti pro práci v jakémkoli zahradnickém provozu. Získáš taky řidičák a dobrý základ v ekonomice a v angličtině.

 

Zahradnictví i zemědělství

Uplatníš se nejen v zahradnictví, ale i v dalších zemědělských oborech, jako je například ekologické zemědělství nebo rostlinná výroba.

 

Podnikání i státní správa

Začneš třeba podnikat a založíš si vlastní prodejnu s květinami. Práci ale najdeš i v marketingu, prodeji nebo ve státní správě, kde se můžeš věnovat například životnímu prostředí.

Specializovaná pracoviště

Specializace ti nabízí i další možnosti uplatnění. Můžeš pracovat v botanických laboratořích nebo pěstovat bylinky, vyrábět víno, věnovat se rostlinolékařství, vytvářet květinové expozice pro film nebo třeba navrhovat dětská hřiště.

 
Image

Chceš studovat Zahradnictví?

Zjisti, jak probíhají přijímačky!
Klikni zde a vše se dozvíš