Historie a současnost mělnické školy

Historie mělnické zahradnické akademie má hluboké kořeny. Už v předminulém století jsme učili mladé lidi, jak se starat o vinohrad nebo jak vypěstovat ty nejlepší hrozny a vyrobit z nich vynikající víno. Dnes navazujeme na letitou tradici a propojujeme ji s novými znalostmi a moderními technologiemi. Vychováváme odborníky, kteří svou práci milují.

• 1885

Tehdy jsme vznikli jako Vinařsko – ovocnická škola. Byli jsme první školou tohoto zaměření v Rakousku–Uhersku, která vyučovala v češtině. Výuka probíhala v Husově ulici.

• 1894

V tomto roce se výuka přesunula do nové budovy s technickým zázemím, kde sídlí dodnes. O rok později byly kolem školy založeny sady Na Polabí podle návrhu našeho učitele Arnošta Pethse.

• 1921

V novém století jsme se rozrostli o zahradníky. Město Mělník nám také věnovalo zámeček Neuberk a 25 ha půdy, takže jsme se rozrostli i plošně. A navíc školu absolvovala první žena Marie Horáková, roz. Sedláčková.

• 1953 - 1958

Škola roste. Je dostavěno druhé patro budovy školy, rozšířena kapacita domova mládeže o nově opravenou Viktorínovu vilu.

• 1955

Uskutečnil se první ročník vánoční akademie zvané Kuturka, která se v téměř nezměné podobě koná dodnes.

• 1985 - 1987

A škola dále roste. Je dostavěna přístavba a školní jídelna. Díky zlepšujícím se podmínkám se zájem o studium na naší škole stále zvyšuje.

• 1996

Zřídili jsme také vyšší odbornou školu, která je naší důležitou součástí, se zaměřením na zahradní a krajinou tvorbu.

Naši školu navštívil 7. října prezident České republiky Václav Havel.

• 2001 - 2005

Vybudovali jsme aulu a rozšířili se o pavilon (budova C) a také jsme inenzivně spolupracovali s Českou zemědělskou univerzitou v Praze.

• 2019

A je to, jsme v současnosti. Máme toho za sebou hodně a jsme hrdí jak na naše kořeny, tak i na současnost. Spojuje nás láska k přírodě a radost z předávání znalostí a zkušeností, které jsme za ta léta nashromáždili.

Kdo jsme nyní

Jsme otevřená a dynamicky se rozvíjející vzdělávací instituce, která navazuje na vynikající výsledky předchozích generací pracovníků a studentů školy, a dále je svými četnými aktivitami obohacujeme. Přispíváme tak k dalšímu růstu zahradnického oboru a k výchově mladých lidí v souladu s prinicpy demokratického myšlení i ochrany životního prostředí.

Kdo nám pomáhá být tím, čím jsme

Jaký obor je pro tebe ten pravý?

Vyber si srdcem