Žáci připravili výstavu orchidejí v Praze

V kategorii: Stalo se by ČZA Mělník

Žáči 3. ročníku učňovského oboru České zahradnické akademie Mělník pod vedením učitelky odborného výcviku Ing. Petry Křížové se na začátku měsíce března 2016 podíleli na přípravách a realizaci významné výstavy v Botanické zahradě Praha.

Bezmála rok dopředu vedení trojské botanické zahrady oslovilo školu, aby vytvořila aranžmá pro výstavu Orchideje – královny opylovacích triků. Od začátku nového roku proto Ing. Křížová se svými žáky navrhovala různé konstrukce pro umístění asi tisícovky hrnkových i epifytických orchidejí mnoha druhů do všech tří teplotních sekcí skleníku Fata Morgana. Cílem bylo využít řady klasických i netradičních materiálů, jako je dřevo, kov, ale i pryž, plast, textil či sklo a kombinovat je s živými rostlinami. Navíc bylo třeba vzít v úvahu různé nároky jednotlivých orchidejí i délku trvání výstavy, aby všechny dekorace byly v jejím průběhu stále svěží.

Konstrukce žáci vytvořili v mělnické škole při odborném výcviku a pak je během prvních březnových dní odváželi do botanické zahrady v Tróji, kde je instalovali na jednotlivá místa mezi zeleň ve skleníku Fata Morgana. Získali tím množství nových zkušeností nejen při mnoha floristických činnostech, ale naučili se i koordinaci práce, komunikaci s dalšími spolupracovníky a navázali i cenné kontakty s odborníky z botanické zahrady.

Škola se přípravou této významné akce rovněž pozitivně prezentovala široké veřejnosti.