Rady a tipy: Jak správně zazimovat trávník

V kategorii: Rady a tipy by ČZA Mělník

Zima už se blíží a podzimní část roku nám ukazuje svou nádhernou hru barev. Po chvíli kochání bychom si měli všimnout i něčeho jiného, zahrada se hlásí o trochu práce předtím, než se úplně uchýlí do vegetačního klidu.

Trávník a  péče o něj je důležitá. Nejprve shrabeme opadané listí, které má také své využití na zazimování trvalek, keřů, nebo meších stromků. Po shrabání listí začneme s posledním podzimním sekáním (na výšku 3-5cm), které připraví trávník k další činnosti. Posekaný trávník začneme vertikutovat.

Trávník připravený k vertikutaci by neměl být přemokřený (kvůli vytrhávání trav), ale ani by neměl být moc vyschlý(kvůli prašnosti). Vertikutace je pro trávník velmi přínosná, odstraníme totiž travnatou plsť, mechy a některé plevele a zároveň zajistíme provzdušnění, lepší příjem vody a možnost světla proniknout k trávníku, podpoříme růst kořenů a regeneraci trávníku. Při vertikutaci postupujeme podobně jako při sekání sekačkou, zanedbanějším trávníkům můžeme dopřát trochu více péče a to více přejezdy, nejprve podélnými přejezdy a poté šikmo do kříže. Aby to však bylo účinné, tak musíme mít vertikutátor dobře seřízený. Ideální hloubka zářezu je 2-3mm, aby se nám nože nezarývaly do půdy. Dobré je také mít na vertikutátoru sběrný koš, ušetříme tím opakované hrabání. Pokud sběrný koš není, tak je nutné plsť a mech vyhrabat. Vertikutovat můžeme i na jaře při rašení, na podzim je vhodný měsíc září.

Když by vertikutace poškodila trávník tak, že by po něm zbyl jen hnědý vybrázděný flek, je nutné trávník dosít. Osivo rozhazujeme rovnoměrně po ploše. Po dosetí je dobré trávník pohnojit draselným hnojivem, které před začátkem zimy zpevní pletiva trav a lépe tak přezimují. K aplikaci použijeme nejlépe rozmetač hnojiv. Dobré je zlepšit vlastnosti trávníku pískováním křemičitým pískem, protože tím zlepšíme půdní strukturu a tak i vegetaci. Po tom všem už jen stačí trávník zalít, aby nevyschl.Osobně si myslím, že péče o trávník je zajímavá a mnoho lidí ji zanedbává, proto se zlepšete a o svůj trávník pečujte.

František Štěpánek
student 3.A
maturitní obor Zahradnictví