Školní statek Mělník

V současnosti jedno ze středisek příspěvkové organizace "Školní statek Středočeského kraje". Jde o účelové zařízení ČZA Mělník, jejíž žáci a studenti v jednotlivých odborných odvětvích absolvují převážnou část své praktické výuky. Statek se rozkládá na okraji Mělníka při Kokořínské ulici.   

 

 

 

Školní statek
Kotva

Významnou část prostředků pro zlepšení výuky získává ČZA Mělník z projektů Evropské unie. Tato činnost je financována zejména Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Od roku 2006 se škola zapojila bezmála do patnácti různých projektů. 

 

 

Projekty
Dny otevřených dveří

 

Dny otevřených dveří ve školním roce 2017/2018

Dny otevřených dveří již všechny proběhly.

Ve školním roce 2018/2019 plánujeme dny otevřených dveří v těchto termínech:

3. října, 30. listopadu a 1. prosince 2018,

16. ledna, 13. února, 24. dubna, 30. května 2019

 

 
 
Aktuality
Absolutoria na vyšší odborné škole
11.6.2018
Ve dnech 11. - 13. května 2018 probíhají absolutoria studentů Vyšší odborné školy oboru Zahradní a krajinná tvorba. Studentům přejeme hodně úspěchů.
Lipová ratolest 2018
26.4.2018
Máme stříbro. Gratulujeme.
Kulturka 2017
8.12.2017

Kulturka 2017 má své vítěze!

Divadelní akademie ČZA Mělník proběhla v odpoledních hodnách 14. prosince.

Tématu "Svět muzikálu" se  žáci zúčastněných  tříd zhostili  se ctí.

Mělnickým kulturákem zněly písně z muziklálů Ať žijí duchové, Pomáda, Noc na Karlštejně,
Mise Kleopatra a  Trhák.

V kategorii tříd se na prvním místě umístila třída 4.A s muzikálem

Ať žijí duchové.

Gratulujeme

a těšíme se na příští rok.

 

 

 

 

 

Doplňovací volba do Školské rady střední školy
2.12.2017

V doplňovací volbě do Školské rady střední školy byla zvolena v pátek 1. prosince 2017 jako členka z řad zletilých žáků a zákonných zástupců žáků JANA KULHÁNKOVÁ, žákyně 2.A. Blahopřejeme.

Mycelium - Nový začátek
1.12.2017

Školní časopis má své první číslo.

Zkvalitnění německého jazyka na VOŠ zahradnické - seminář
22.11.2017

V pátek 24. listopadu 2017 se uskuteční v aule ČZA Mělník od 8.00 hodin seminář OP VK Zkvalitnění německého jazyka na VOŠ zahradnické v Mělníku. V průběhu semináře vystoupí mj.  Wolfgang Funder z Fachschule Langenlois (Rakousko) s přednáškou Pěstování a produkce zeleniny v zimě. Program semináře naleznete zde.

Maturitní ples ČZA
9.11.2017

Milí spolužáci, přátelé školy a absolventi,
srdečně vás zveme na maturitní ples 4. A a 4. B naší školy ČZA Mělník.
Koná se 2. února 2018 od 19 hodin v Kulturním a společenském středisku VLTAVA v Kralupech nad Vltavou.
Celým programem nás bude provázet Jakub Kohák. Ano, je to ten, kterého znáte z televize ?
Informace o lístcích na telefonním čísle 607717534 (Eliška Pavlusová) nebo na 737940648 (Václav Miler)
Budeme se na vás těšit.

Doplňovací volby do Školské rady střední školy
7.11.2017

Doplňovací volby do Školské rady střední školy proběhnou v pátek 1. prosince 2017. Harmonogram volby včetně termínu přijímání přihlášek kandidátů naleznete zde.

Výběrové řízení - zahraniční stáže
6.11.2017

Studenti VOŠ,
kteří mají zájem o stáže ve Švýcarsku,
univerzita ZHAW Wädenswil
1.3. – 30.8.2018 (2 účastníci),
firma Hauenstein
1.4.- 30.6.2018 (1 účastník),

mohou zaslat přihlášku do výběrového řízení
(e-mailem na kusinova@zas-me.cz do 16.11.2017).
Bližší informace: Mgr. Hana Kušinová,
kab. Aj, 2.p., budova A, tel.: 315 636 224,
L:/Angličtina/Příprava na zahraniční stáže/Švýcarsko.


Den stromů
20.10.2017

U příležitosti Světového dne stromů uspořádali pedagogové a studenti ČZA Mělník pro žáky mělnických základních škol 19. a 20. října vzdělávací program. Na jednotlivých místech areálu botanické zahrady ČZA Mělník si žáci vyzkoušeli sázení stromů i jejich poznávání, malovali vybraný strom v plenéru, shlédli ukázky stromolezeckých technik a dozvěděli se také o památných stromech a jejich vyhlašování. Smyslem akce bylo upoutat poznorost žáků na tuto důležitou součást životního prostředí a zdůraznit význam stromů pro naši planetu i pro člověka.

školská rada
18.10.2017

Ve středu 11. října proběhlo společné zasedání Školské rady VOŠ a Školské rady střední školy ČZA Mělník za účasti ředitelky Ing. Richterové. Obě školské rady zejména projednaly a schválily Výroční zprávu ČZA Mělník za školní rok 2016 - 2017 a školní a stipendijní řád platné v tomto školním roce. Účastníci jednání prodiskutovali další možnosti prezentace školy na veřejnosti i výsledky žáků a studentů při závěrečných zkouškách v uplynulém školním roce. Jednání se naposledy zúčastnila členka Školské rady střední školy Hana Bugajská, která ukončila své členství. Na její místo proto 1.12.2017 proběhne doplňková volba člena z řad zletilých žáků nebo jejich zákonných zástupců.  

veřejná přednáška RNDr. Jana Ponerta
11.10.2017

RNDr. Jan Ponert je jedním z úspěšných absolventů střední školy ČZA Mělník. V současné době působí jako vedoucí oddělení vědy a dokumentace v Botanické zahradě Praha a současně jako vědecký pracovník na Přírodovědecké fakultě UK. Přednáška dr. Ponerta "Jak žijí rostliny v tropech", uskutečněná 11. října, čerpala z jeho četných zkušeností s tropickými rostlinami přímo v terénu. Týkala se především ekologie rostlin, zvláště soupeření rostlin o světlo v tropickém lese.

 

Workshop stromolezectví - Mark Bridge
11.10.2017

Ve čtvrtek 5. října 2017 proběhl v ČZA Mělník celodenní seminář s odborným výkladem i praktickými ukázkami.  Akci pořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a vedle řady odborníků z praxe se jí zúčastnili i studenti denní formy vyšší odborné školy ČZA Mělník v rámci udržitelnosti projektu Zkvalitnění modulu arboristický blok na VOŠ zahradnické. Lektorem semináře, jež zahrnoval aspekty práce na stromech, zejména bezpečnost, lezecké techniky a působení fyzikálních sil v lezeckých systémech, byl Mark Bridge, špička v tomto oboru.

 

 

 

Srdíčkový den na Mělníku
27.9.2017

Naše žáky budete moci potkat 4. října ve městě Mělníku, kde budou prodávat magnetky a přísvěsky se žetonem.  Pořadatelem akce je Život dětem,o.p.s.
Škola tím pomáhá příspět nemocným dětem.

Soutěž mladých aranžérů Hejnice 2017
20.9.2017

Tým ČZA Mělník ve složení Veronika Vítková, Michaela Rychterová, Andrea Fiedlerová a Eliška Čapková získal 2. místo v kategorii družstev. V kategorii "vázaná kytice" si druhé místo vybojovala Michaela Rychterová, v kategorii "tajný úkol" se na prvním místě umístila Veronika Vítková. Gratulujeme.

3. kolo přijímacího řízení VOŠ
31.8.2017

Ředitelka ČZA Mělník vyhlašuje třetí kolo přijímacího řízení do denní a dálkové formy vyšší odborné školy vzdělávacího programu Zahradní a krajinná tvorba pro školní rok 2017-2018. Přihlášky zasílejte na adresu školy v průběhu září 2017.

 
 
V příštích dnech vaříme
Pondělí 18.06.2018
Dop. svačina : 
Milánské špagety sypané sýrem,
Polévka: 
Kukuřičná
Hl. jídlo1: 
Uherská roštěná, kari rýže, jablko
Hl. jídlo 2: 
Těstovinový salát s kuřecím masem,
Úterý 19.06.2018
Dop. svačina : 
Ovocné knedlíky s jahodami,
Polévka: 
Česneková s bramborem
Hl. jídlo1: 
Obalovaná treska, vařené brambory, dresing,
Hl. jídlo 2: 
Halušky s bryndzou, kompot
Středa 20.06.2018
Dop. svačina : 
Holandský řízek v housce,
Polévka: 
Hovězí s bylinkovými knedlíčky
Hl. jídlo1: 
Králík na smetaně, houskový knedlík
Hl. jídlo 2: 
Antistresový salát, vícezrnný chléb
Čtvrtek 21.06.2018
Dop. svačina : 
Kuřecí závitek, bramborová kaše,
Polévka: 
Uzená s kroupami
Hl. jídlo1: 
Špekové knedlíky, dušené zelí, smažená cibulka
Hl. jídlo 2: 
Meruńkový kuskus s rozinkami, ovocný salát
Pátek 22.06.2018
Dop. svačina : 
Panini s kuřecím masem
Polévka: 
Zeleninová s rýží
Hl. jídlo1: 
Přírodní kuřecí plátek, brambory se smetanou a sýre, obloha,
Hl. jídlo 2: 
-------------------------------------

 
 
Mapa webu
A
A
A

Úspěchy školy

V průběhu minulých dvaceti let se výrazně rozšířil trend v organizování zahradnických soutěží, kterých se účastní žáci jednotlivých zahradnických škol. Některé soutěže pořádají oborové organizace, jiné renovovaní odborníci, řada soutěží je zaštítěna samotnými zahradnickými školami. Nejvýznamnější zahradnické školy v České republice, kde se výuka zahradnictví jako jediného či hlavního zaměření uskutečňuje bez přerušení dlouhé desítky let (či dokonce více než jedno století), je v rámci celé naší země jen několik. Právě tyto školy (Mělník, Děčín – Libverda, Praha – Jarov, Kopidlno, Litomyšl, Ostrava či Rajhrad) jsou rovněž pravidelnými účastníky a navíc i organizátory mnohých oborových soutěží, kde žáci (a tím i nepřímo pedagogové) poměřují své znalosti a dovednosti v různých oblastech širokého spektra zahradnictví.

Kde naši žáci a studenti pravidelně soutěží?

Svaz květinářů a floristů pořádá spolu se Střední školou zahradnickou a zemědělskou A. E. Komerse v Děčíně – Libverdě soutěž Děčínská kotva, což je současně mistrovství ČR ve floristice, tentýž svaz je i patronem vazačské soutěže při výstavě Flora Olomouc či Otvírání jara, soutěže mladých floristů při pražské zahradnické výstavě For Garden. Svaz zakládání a údržby zeleně organizuje ve spolupráci vždy s vybraným městem prestižní soutěž v realizaci zeleně veřejného prostranství Lipová ratolest. Navržená sadovnická kompozice je v průběhu třídenní soutěže založena jednotlivými družstvy mladých zahradníků a jejich práce je hodnocena odbornou porotou, nově vytvořená úprava pak slouží občanům daného města. Některé soutěže pořádají jednotlivé zahradnické školy ve spolupráci s dalšími partnery (např. Česká zahradnická akademie Mělník participuje na organizaci soutěže O zlaté nůžky BAHCO spolu s Českou zemědělskou univerzitou a firmou BAHCO, Střední zahradnická škola Rajhrad organizuje spolu s flétistou Slávkem Rabušicem a firmou Vonekl s. r. o. soutěž Brněnská růže), na organizaci jiných se podílejí pouze samy školy (Kopidlenský kvítek, soutěž v zahradnických dovednostech žákovských družstev, pořádá Střední škola zahradnická Kopidlno, Floru pragensis pořádá SOŠ stavební a zahradnická v Praze 9, Soběslavskou růži organizuje Střední škola řemeslná a ZŠ Soběslav, soutěž v řezu vinné révy pořádá Střední vinařská škola Valtice či Soutěž mladých aranžérů Hejnice ve vazbách jiřinek zaštiťuje  Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, pracoviště Hejnice). Organizátory některých dalších soutěží jsou  odborné firmy nebo jiné spolupracující instituce (Polabský motýl je soutěž, kterou vyhlašuje výstaviště v Lysé nad Labem, kde se akce koná, časopis Profi florista organizuje soutěž Rosa pragensis)

 

Vybrané úspěchy žáků a studentů školy ve školním roce 2016 - 2017

 

Floristická soutěž v aranžování v Hejnicích

1. místo družstva žákyň (O. Hrdličková, M. Rychtrová, V. Vítková)

 

Lipová ratolest 2016

3. místo družstva žáků střední školy (E. Hříbalová, V. Kolář, R. Stránský, O. Šindelář)

 

Flora Pragensis Praha

1. místo v kategorii "adventní věneců - V. Vítková

 

Polabský motýl Lysá nad Labem

3. místo družstva žáků ČZA Mělník v kategorii "floristický objekt"

 

O zlaté nůžky BAHCO

2. místo družstva žáků ČZA Mělník

 

Cena ředitele školy za nejlepší absolventskou práci obhájenou v roce 2016:

Petra Kazdová

Jana Abrahámová

PhDr. Romana Škopová

Hana Orphanidou