V 51. ročníku soutěže Děčínská kotva jsme se neztratili

V kategorii: Aktuálně, Stalo se by Ladislav Pytloun

Ve dnech 11. 5. – 12. 5. 2022 se uskutečnil v prostorách areálu Zámku Děčín 51. ročník soutěže Mistrovství floristů České republiky Děčínská kotva. Děčínská škola ji pořádá společně se Svazem květinářů a floristů ČR, díky kterému mají vítězové možnost postoupit do mezinárodních soutěží jako je Eurofleurs nebo Europa Cup. Dalším významným partnerem je Český zahrádkářský svaz.

Letošní ročník se nesl v duchu folklóru. Všechny soutěžní práce spojovalo lidové téma, vycházející z myšlenky návratu ke kořenům, tradicím a osvědčeným, přírodě blízkým technikám.

Soutěž byla vyhlášena v kategorii senior, junior a žák. Ani letos nechyběla oblíbená kategorie hobby, která probíhala online a byla určena všem příznivcům floristiky.

První soutěžní den jsme mohli obdivovat v rámci prvního soutěžního úkolu s názvem „ Náruč plná tradic“ vkládanou květinovou nádobu.  V rámci druhého soutěžního úkolu s názvem “Krojovaná svatba“ měli soutěžící uvázat svatební kytici, ve které byl uplatněn folklorní motiv. Třetí soutěžní úkol prvního dne soutěže byl poněkud netradiční, soutěžící měli v rámci kategorie překvapení vytvořit květinovou kompozici s využitím pomůcky na aranžování, kenzan.  Druhý den na soutěžící obou zmíněných kategorií čekalo 180 minut, během kterých bylo nutné vytvořit prostorovou dekoraci s námětem májka.  Pro žákovskou kategorii byla určena pouze dvě témata, a to vkládaná květinová nádoba a vázaná folklorní kytice.

Druhý soutěžní den, 12. května ve 14.00 hodin, proběhlo v nádherném prostředí jednoho sálu děčínského zámku floristické vystoupení předního českého floristy a absolventa ČZA Mělník Jaromíra Kokeše.

Českou zahradnickou akademii Mělník reprezentovali dva týmy ve dvou kategoriích. Juniorské kategorie se účastnil tým ve složení Kateřina Suchá (soutěžící) a Aneta Černá (asistent). V seniorské kategorii (mezi profesionály) zabojoval tým Kamila Zahutová (soutěžící) a Petra Pastorková (asistent). Oba týmy byly mimořádně úspěšné. Katka s Anetou obsadily stříbrnou příčku v disciplíně Květinová nádoba a bronz v disciplíně Svatební kytice. Celkově obsadily krásné čtvrté místo.  Kamila s Petrou si došly pro bronz v disciplíně Svatební kytice a obdržely i Cenu časopisu Floristika za nejkreativnější práci. Tou redaktoři časopisu zvolili prostorovou dekoraci Máj, kterou soutěžící tvořili v exteriéru zámeckých zahrad. Kamila s Petrou obsadily celkově šesté místo.

Tvrdá práce a poctivá příprava se tak opět vyplatila. Děvčata předvedla perfektní výkon.

Celé mistrovství vyvrcholilo slavnostním galavečerem, na kterém proběhlo vyhlášení výsledků včetně předání cen, a které bylo také místem setkání všech soutěžících, organizátorů, podporovatelů a příznivců květin.  Slavnostního galavečera se zúčastnilo mnoho významných osob jak z řad zástupců města, tak květinářského a floristického oboru. Z jejich rukou potom vítězové přebírali zasloužené ceny. Program byl zpestřen hudebním a tanečním vystoupením folklorního souboru NISANKA. Mistrem ČR ve floristice se v kategorii „ŽÁK“ stala Nela Němečková ze ZŠ Mokrá Horákov, mistrem ČR v kategorii „JUNIOR“ se stala Štěpánka Gabrišová ze SZaŠ Kopidlno a mistrem ČR ve floristice v kategorii „SENIOR“ se stala Karolína Žáčková ze SŠZaZe A. E. Komerse, Děčín-Libverda

Vytvořené soutěžní práce mohli návštěvníci obdivovat v prostorách Zámku Děčín do neděle 15. 5. 2022.

Soutěž finančně podporuje Ústecký kraj, statutární město Děčín, Ministerstvo zemědělství ČR a řada dalších partnerů, bez nichž by nebylo možné akci pořádat. Odborným mediálním partnerem soutěže je vydavatelství Profi Press s jeho časopisy Floristika a Profi Florista. Hlavním květinovým partnerem mistrovství je společnost Klia.cz.

autorka textu: Marcela Nachlingerová