Naši ovocnáři se umístili na předních příčkách v soutěži v řezu ovocných dřevin

V kategorii: Aktuálně, Stalo se by Ladislav Pytloun

Po koronavirové odmlce se opět uskutečnila soutěž v řezu ovocných dřevin O Zlaté nůžky BAHCO a Zlatou žabku KDS, na jejíž organizaci se vedle obou zmíněných firem podílí i Česká zemědělská univerzita Praha a Česká zahradnická akademie Mělník.

Akce se konala za krásného jarního počasí v areálu Demonstrační a výzkumné stanice Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v pražské Tróji ve čtvrtek 24. března 2022.

Soutěže mladých ovocnářů se zúčastnilo celkem sedm zahradnických škol, které utvořily patnáct tříčlenných družstev.

Všech 45 soutěžících mělo za úkol zvládnout v co nejrychlejším čase a v nejvyšší kvalitě řez slivoní. Veškerou jejich práci pozorně hodnotila pětice rozhodčích. Každý student musel přitom správně ořezat jeden strom, a to v časové lhůtě sedmi minut.

V týmové soutěži obsadili nakonec první místo žáci ze Střední vinařské školy Valtice, druhé místo studenti ČZU Praha a na třetí pozici se umístilo trio z České zahradnické akademie Mělník (Julie Kopecká, Ladislav Novák, Karel Vašata).

V individuální soutěži pak Karel Vašata z naší školy obsadil třetí příčku, na druhé pozici skončil Karel Infelt z ČZU Praha a na první Štěpán Zima, nedávný absovent mělnické zahradnické školy soutěžící nyní v barvách ČZU Praha.

Vedle žáků a studentů zahradnických škol se v obdobné soutěži utkali i profesionálové, kde první místo obsadil František Poracký.